Drewniana podłoga foks-bud.pl

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Co robić, aby parkiet posłużył przez wiele lat? Jak dbać o podłogę?

Projektując domowe wnętrza, wiele osób decyduje się obecnie na podłogi drewniane. Nic dziwnego. W końcu, są one piękne, nadają pomieszczeniom przytulności, a także dodają domowi wartości. Jednak utrzymanie ich w jak najlepszym stanie może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście, znamy świetne sposoby na to, jak dbać o drewnianą podłogę. Dzięki zastosowaniu naszych wskazówek dotyczących tego, jak czyścić i konserwować drewniane podłogi, będą one mogły posłużyć przez wiele lat.

Zatem, chcąc, aby drewniany parkiet służył przez wiele lat, należy o niego dbać poprzez:

  • regularne zamiatanie lub odkurzanie, dzięki którym możliwe będzie pozbycie się brudu, piasku, kurzu i innych wszelkich zanieczyszczeń
  • używanie wilgotnego mopa lub szmatki do usuwania rozlanych płynów oraz zaschniętych plam. Warto pamiętać, aby nie nasycać podłogi wodą
  • natychmiastowe usuwanie plam z rozlanych płynów
  • powstrzymywanie się od chodzenia po podłodze w butach, na których jest brud lub żwir
  • nieprzesuwanie po nim mebli czy innych ciężkich przedmiotów, w przeciwnym razie – parkiet może się porysować
  • zabezpieczenie specjalnymi matami miejsc, w których znajdują się akcesoria zwierzaka domowego. Zapobiegną one wsiąkaniu wody lub tłustego jedzenia domowego pupila w drewnianą podłogę
  • umieszczanie wycieraczek przy wejściach do domu w celu pozbycia się brudu i piasku z butów
  • podklejenie pod meble filcowych podkładek, które zapobiegną zarysowaniom na podłodze
  • profesjonalne czyszczenie i odnawianie podłogi co kilka lat

Stosując się do wymienionych wskazówek, dobrej jakości drewniana podłoga będzie mogła posłużyć przez wiele lat bez konieczności jej wymiany.

Jak odpowiednio myć drewnianą podłogę?

Chcąc cieszyć się zadbaną, pełną blasku drewnianą podłogą, włączenie w życie wyżej wymienionych wskazówek to jedno. Drugą kwestią jest jeszcze odpowiednie mycie drewnianego parkietu. Bowiem, czyszczenie podłogi drewnianej również ma znaczenie. Należy przy tym pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, przed przystąpieniem do mycia podłogi, należy ją zawsze dokładnie odkurzyć lub zamieść. Pomoże to usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogłyby porysować powierzchnię drewna. Po drugie, należy używać środka czyszczącego przeznaczonego specjalnie do podłóg drewnianych. Środki te są delikatne i nie niszczą wykończenia podłogi. Po umyciu parkietu w danym pomieszczeniu, nie należy do niego wchodzić, aż do momentu, kiedy podłoga wyschnie. Dopiero, po upewnieniu się, że podłoga jest całkowicie sucha, można po niej chodzić. Bowiem, chodząc po świeżo umytej podłodze, zostawi się na niej nieestetyczne ślady. Co więcej, związane jest z tym ryzyko poślizgnięcia się. Podłogę drewnianą powinno się myć co tydzień. Regularność pozwoli na niemal stałe zachowanie jej blasku.

Konserwacja drewnianej podłogi – na czym polega?

Posiadając już piękną drewnianą podłogę w swoim domu, będzie się chciało zrobić wszystko, co możliwe, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie. I tu właśnie przychodzi z pomocą konserwacja. Mimo że podłogi drewniane są dość trwałe, wymagają regularnej pielęgnacji i konserwacji, aby zachowały swój najlepszy wygląd. Czym więc dokładnie jest konserwacja podłóg drewnianych? W skrócie, są to wszelkie kroki, które na celu mają dokładne oczyszczenie, przywrócenie blasku oraz ochronę drewnianej podłogi. Proces konserwacji drewnianej podłogi obejmuje wszystko, od zamiatania i mycia mopem do stosowania odpowiednich środków czyszczących i polerujących.

W przypadku standardowego użytkowania drewnianego parkietu, konserwacja zalecana jest co 6-12 miesięcy. Z kolei, kiedy jest ona poddana większemu eksploatowaniu, warto przeprowadzać proces konserwacji co 3 miesiące. Warto jeszcze wspomnieć, że możliwe jest przeprowadzenie konserwacji punktowej, która polega na naniesieniu specjalnych preparatów tylko w wybrane, najbardziej zniszczone miejsce w parkiecie. Jeśli chodzi o konserwację podłogi drewnianej, istnieją trzy różne rodzaje produktów, których można używać – lakier, olej UV oraz olej naturalny. Preparaty te nie tylko nadadzą drewnianej podłodze połysk, ale także zapewnią jej znacznie dłuższą żywotność. Zabieg konserwacji drewnianego parkietu przeprowadza się na dokładnie oczyszczonej podłodze. Warto również wynieść z danego pomieszczenia meble, aby cała powierzchnia parkietu została pokryta preparatem konserwującym. Należy aplikować go cienką warstwą wzdłuż desek w kierunku wyjścia. Następnie, nałożony specyfik musi wyschnąć, tak aby ponownie można wstawić do pomieszczenia meble. Warto jeszcze wspomnieć, że niektóre środki do konserwacji drewnianej podłogi, wymagają, aby po wyschnięciu, wypolerować ją – ręcznie lub specjalną maszyną.

Pielęgnacja drewnianej podłogi nie jest więc taka trudna jakby się mogło wydawać. Wystarczy regularnie o nią dbać oraz przestrzegać wskazówek związanych z użytkowaniem parkietu. Mamy nadzieję, że nasz wpis na temat „Jak dbać o drewnianą podłogę?” okazał się być przydatny.